Dziecko czytające

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Regularnie przeprowadzane w Polsce badania poziomu czytelnictwa zawsze przynoszą niestety smutne wyniki. Czytamy bardzo mało, albo w ogóle. Niestety kultura czytania książek jest u nas bardzo słabo rozwinięta. A przecież czytanie to jest prosta droga do samorozwoju, większej świadomości otaczającego nas świata, a także do osiągnięcia w życiu sukcesu. Czytanie to również rozrywka na najwyższym poziomie. Niestety nieczytający rodzice przyczyniają się również do niskiego poziomu czytelnictwa wśród dzieci. Jeśli jednak zależy nam na naszych pociechach, na ich przyszłości i rozwoju to zdecydowanie powinniśmy zachęcać je do lektury. Jak zachęcić dziecko do czytania?

Jak zachęcić dziecko do czytania? Stwórz w domu bibliotekę!

Jeśli dzieci nie czytają, to nie tylko dlatego, że nie robią tego również ich rodzice, ale również dlatego, że zwyczajnie w domu nie ma książek. Przeważnie w polskim mieszkaniu mamy po kilka telewizorów, ale ani jednej książki. Jeśli już jakieś są to podręczniki dzieci, książka kucharska i biblia. A przecież obecność książek w domu wytwarza swego rodzaju atmosferę, która wręcz zachęca do czytania. Książki ustawione na regale aż proszą się, aby po nie sięgnąć. Jednak nie kupuj książek tylko po to, aby postawić je półkę. Czytaj książki i kolekcjonuj je. Jeśli dziecko codziennie będzie widziało pełne regały książek i czytających rodziców, samo będzie sięgać po książki. Warto również opowiadać dziecku o tym, co aktualnie czytamy i dlaczego. To zdecydowanie wzbudzi jego zainteresowanie książkami.

Wspólne czytanie z dzieckiem

Jak jeszcze można zachęcić dziecko do czytania? Przede wszystkim warto uprawiać wspólne czytanie książek z dzieckiem. Jeśli nasza pociecha jeszcze nie umie czytać, to powinniśmy jej czytać na głos. Warto umówić się na takie wspólne czytanie. Należy wyznaczyć odpowiednią godzinę w ciągu dnia, kiedy siadamy razem na kanapie i zagłębiamy się w lekturę. Dobrze jest, jeśli po przeczytaniu danego fragmentu książki porozmawiamy o tym z dzieckiem. Może zajdzie konieczności wyjaśnienia pewnych kwestii i dopowiedzenia wątków. Takie rozmowy mogą być bardzo budujące i rozwijające.

Wybór odpowiednich książek

Oczywiście musimy również dokonać wyboru książek, które będą odpowiednia na naszych dzieci. Przede wszystkim muszą być dostosowane do ich wieku. Oczywiście właściwych tytułów możesz poszukać w internetowych poradnikach parentingowych. Jednak musisz dokonać wnikliwej selekcji takich stron. Nie wszystkie bowiem publikują treści na wysokim poziomie. I nie wszędzie znajdziesz przydatne informacje. W przypadku wyboru odpowiednich książek dla dzieci warto sięgnąć po dwumiesięcznik „Książki. Magazyn do czytania.” To bardzo dobra pozycja na polskim rynku prasowym. Znajdziemy tutaj specjalny dodatek z nowościami wydawniczymi przeznaczonymi dla dzieci. Tutaj możesz mieć pewność, ze polecane ci książki będą na wysokim poziomie i będą bardzo wartościowe dla twoich dzieci.