Korzyści zdrowotne z biegania

Dlaczego warto biegać?

Zastanawiasz się na zmianą swoje tryby życia? Chciałbyś zacząć uprawiać sport? Zacznij biegać! To sport, który nie wymaga dużych nakładów finansowych. Nie jest również obciążony problemem z jakim zmagają ię osoby uprawiające sporty zespołowe, czyli konieczności znalezienia partnerów. Biegać możesz w pojedynkę, wówczas to nawet jest lepsza dla ciebie opcja. Co ważne – musisz na początku odpowiednio dawkować sobie dawkę biegania, aby nie doprowadzić do niepożądanej kontuzji. Zastanówmy się jednak dlaczego warto biegać? Jak wpływa uprawianie tej dyscypliny sportu na nasze zdrowie i kondycję fizyczną?

Dlaczego warto biegać?

Zatem jakie korzyści możemy czerpać z biegania? Przede wszystkim jest to jakaś forma ruchu. Już tej prostego stwierdzenia możemy wyciągnąć wniosek, że bieganie może przełożyć się na poprawę naszej kondycji. Dzięki bieganiu znacznie wzmocnimy nasze mięśnie, dotlenimy organizm i zdecydowanie lepiej się poczujemy. Dlaczego tak się dzieje? Bieganie powoduje wydzielanie endorfin przez nasz organizm. Endorfiny wywołują z kolei u biegaczy poczucie szczęścia i powodują, że z miejsca pozytywniej zaczynami postrzegać starczającą nas rzeczywistość. To właśnie dlatego biegacze niemalże zawsze są uśmiechnięci. Biegane wpływa również na poprawę jakości przyswajania przez na informacji. Dlatego też biegacze lepiej się uczą i mają świetną pamięć.

Oprócz poprawy stanu psychicznego bieganie wpływa również na kondycję fizyczną naszego organizmu. Doskonale poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego. Przede wszystkim znacznie zwiększa wydajność naszego serca. Warto również podkreślić, zę podczas biegania w znacznym stopniu poprawiane dotlenienie organizmu. Co ciekawe – bieganie również korzystnie wpływa na stan stawów, poprzez zapewnienie im odpowiedniej dawki ruchu. Dzięki temu unikniemy ryzyka wystąpienia chorób zwyrodnieniowych chrząstki stawowej. Dzięki bieganiu znacznie obniżamy również ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. To zdecydowanie powinno zachęcić nas do uprawiania tej właśnie dyscypliny sportu.

Jak zacząć przygodę z bieganiem?

Jak jednak zacząć biegać? Jak odpowiednio przygotować się do uprawiania tej właśnie dyscypliny sportu? Przede wszystkim jeśli do tej pory w ogóle nie uprawiałeś sportu i masz nadwagę, to musisz bardzo ostrożnie podejść do kwestii biegania. Warto wcześniej skonsultować się z kardiologiem. Ukryte wady serca mogą być dla biegaczy bardzo niebezpieczne. Dlatego warto już na samym początku poddać się odpowiednim badaniom. Jeśli okażę się, że jednak możemy biegać to zaczynami od marszów i truchtów. Stopniowo i powoli zwiększamy sobie intensywność biegu. Warto robić to regularnie, ale jednak nie codziennie. Nasze mięśnie muszą mieć zwyczajnie czas na regenerację. Zbyt intensywne bieganie może nas niestety narazić na kontuzje. A one z kolei, mogą znacznie skomplikować nam sprawę i z pewnością stracimy zapał do uprawiania sportu.