Astronomia amatorska

Astronomia amatorska jako hobby

Astronomia to bardzo interesująca dziedzina nauki. Przede wszystkim dlatego, że bada aspekty, które nadal są dla nas wielką tajemnicą. Dlatego astronomia przyciąga rzesze młodych ludzi, który planują swoją karierę naukową. Jedną z dziedzin tej dyscypliny naukowej jest astronomia obserwacyjne. Jej uprawianie polega na obserwacji nocnego nieba przy pomocy urządzeń optycznych. Jednak co warto podkreślić astronomia obserwacyjna dostępna jest również dla amatorów. Każdy z nas możesz kupić teleskop lub mocną lornetę i podziwiać gwiazdy, planety, a nawet odległe galaktyki. Astronomia amatorska to pasja, która może pochłonąć także ciebie. Astronomia amatorska jako hobby sprawdza się doskonale. Nie ma lepszej opcji na spędzenie bezchmurnej nocy niż przy teleskopie.

Astronomia amatorska jako hobby dla każdego!

Oczywiście aby zając się amatorskimi obserwacjami nieba będzie potrzebował odpowiedniego sprzętu. Jednak na samym początku wskazane jest kupno lornetki. Kiedy jeszcze nie znasz rozkładu gwiazd na niebie, lornetka będzie idealnym narzędziem do nauki. Jest lekka i mobilna więc używanie jest jest bardzo komfortowego. Dzięki niej możesz robić przeglądy nieba i poznawać gwiazdozbiory. Aby kupić w miarę dobrą lornetkę wystarczy budżet w przedziale od 300 do 500 złotych. Nie warto kupować lornetek ze zbyt dużym przybliżeniem. Wówczas może ucierpieć na tym jakość uzyskanego obrazu. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są lornetki o piętnastokrotnym przybliżeniu przy średnicy obiektywy 70 mm. Posiadają one oznaczenie 15×70. Dzięki nim zobaczysz znacznie więcej gwiazd niż gołym okiem. Dostrzeżesz również Jowisza z jego księżycami kilkoma księżycami, a nawet Galaktykę Andromedy. Oczywiście ciekawe będą również obserwacje Księżyca.

Zakup pierwszego teleskopu

Kiedy już poznamy rozkład gwiazd i gwiazdozbiorów na niebie, to w pewnym momencie lornetka nie będzie już dla nas wystarczająca. Wówczas przyjdzie czas na zakup teleskopu. Tutaj musisz się już jednak liczyć z większym wydatkiem. Niemniej jednak na sam początek wystarczy budżet w okolicach 1000 zł. Za tę kwotę możesz kupić naprawdę sensowny teleskop, dający ci spore przybliżenie, a także odpowiednią jakość obrazu. Oczywiście niekoniczne musisz kupować sprzęt zupełnie nowy. Warto zajrzeć na fora astronomiczne. Tam możesz kupić używany teleskop w bardzo dobrej cenie. Swój sprzęt sprzedają tam zazwyczaj pasjonaci, którzy po prostu już kupili mocniejszy teleskop i chcą się pozbyć starego. A ten zazwyczaj jest w bardzo dobrym stanie.

Taki teleskop w cenie około 1000 zł da nam już sporo ciekawych możliwości obserwacyjnych. Możemy przede wszystkim dostrzec wiele szczegółów powierzchni obserwowanych planet. Choćby zobaczymy pasy na Jowiszu, czy też czapy lodowe na Marsie. Teleskopy umożliwiają również obserwację galaktyk, czy też gromad gwiazd. Przy zastosowaniu odpowiednich filtrów poprzez teleskop możemy również obserwować tarczę Słońca.