ginekolog

Ginekolog – jak często go odwiedzać?

Ginekolog to lekarz, którego kobiety powinny odwiedzać regularnie. Wizyty kontrolne wymagane są nie tylko, gdy pacjentka zajdzie w ciążę, ale również w ciągu roku, w celu kontrolowania stanu zdrowia. Kiedy należy skonsultować się z ginekologiem?

Kiedy należy iść do ginekologa?

Lepiej zapobiegać niż leczyć to hasło, które powinno przyświecać każdemu, kto dba o swoje zdrowie. Kontrolne wizyty u internisty, a także u ginekologa są bardzo ważne i powinny się odbywać nie tylko wtedy, gdy coś się dzieje. Rozpoznawalność i wyleczalność wielu chorób zależy w dużej mierze od czujności i profilaktyki. Ginekolog w Kole powinien być odwiedzany przez pacjentki regularnie, nie tylko wówczas gdy zajdą w ciążę.

Kiedy odwiedzać ginekologa? Infekcja dróg rodnych, krwawienie z dróg rodnych, skurcze przedwczesne czy odejście wód płodowych – nie da się tych sytuacji zaplanować. Ale jeśli tylko odczuwamy jakiś dyskomfort, powinnyśmy natychmiast odwiedzić gabinet ginekologiczny. Lekarz oceni, jak groźne są to objawy. W niektórych wypadkach pomoc jest konieczna natychmiast. Lekarz ginekolog może zlecić badania, na przykład hormonalne, które pomogą wykryć ewentualne problemy endokrynologiczne. Ginekolog nie tylko wypisze receptę na tabletki antykoncepcyjne, ale również pomoże w przypadku problemów z zajściem w ciążę.

Jak często chodzić do ginekologa?

Częstotliwość odwiedzania ginekologa zależy od wieku kobiety. Inne zalecenia są dla kobiet w młodym wieku, a jeszcze inne dla kobiet w okresie menopauzalnym. Do ginekologa należy się zgłaszać nie tylko wówczas, kiedy coś niepokojącego się dzieje, ale również wówczas, gdy od poprzedniej wizyty minął więcej niż rok. Dobry ginekolog w Kole przeprowadzi regularne badania ginekologiczne, pobierze cytologię, zbada piersi, a także przeprowadzi profilaktyczne badanie ultrasonograficzne narządów rodnych.

Kobiety powinny pamiętać o regularnych badaniach ginekologicznych i odwiedzaniu gabinetu raz w roku. Najlepiej robić to w okolicach swoich urodzin, wówczas istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że o tym zapomną.