Nowoczesna oraz efektywna hodowla zwierząt wymagana przygotowania dla nich odpowiedniego miejsca, szczególnie w okresie zimowym, gdy są one narażone na niskie temperatury oraz nie mają miejsca, w którym mogą się pasać tak jak krowy. Z tego powodu stawia sie tak zwane hale inwentarskie. Czym one dokładnie są i jak się je stawia?

Czym są hale inwentarskie?

Konstrukcje takie jak hale inwentarskie to wyspecjalizowane miejsca, w których tworzy się fermy drobiu, chlewnie, obory dla bydła, hale dla koni czy też owczarnie. Mowa tu więc po prostu o budynku, który służy do hodowli trzody chlewnej zapewniając jej odpowiednią osłonę przed warunkami atmosferycznymi, czy też ułatwiając kontrolę nad jej liczebnością.

Obecnie hale inwentarskie to niezwykle proste konstrukcje pod względem montażu. Bardzo popularne są bowiem hale o modułowej konstrukcji stalowej, takie jak hale namiotowe ocieplane, które mogą stać jako budynki całoroczne, lecz z racji na prosty montaż i transport są one traktowane jednocześnie jako budynki tymczasowe.

Jak stawia sie hale inwentarskie?

Cały proces stawiania hal inwentarskich rozpoczyna się jeszcze w miejscu, gdzie są one budowane. W większości wypadków nie są one bowiem tworzone od zera, a na miejscu w którym mają powstać, korzysta się po prostu z wcześniej przygotowanych prefabrykatów. Z tego powodu w specjalnych fabrykach produkowane są moduły takich hal, dzięki czemu mogą one mieć dowolne rozmiary i bardzo proste jest ich dopasowanie do wielkości trzody chlewnej, a także ewentualnej rozbudowy w przyszłości.

Gdy gospodarstwo rolne, które zajmuje się hodowlą zwierząt decyduje się na postawienie hali inwentarskiej kontaktuje się ono z ich wykonawcą i dogaduje szczegóły takie jak wielkość hali, czy typ użytych materiałów. Następnie na miejsce przyjeżdzają pracownicy takiego przedsiębiorstwa, przygotowują teren pod halę inwentarską i niezwykle sprawnie ją stawiają. Taki sposób stawiania sprawia również, że skonstruowanie hali inwentarskiej nie jest ogromnym wydatkiem.