ubezpieczenie zdrowotne

Towarzystwo ubezpieczeń – zalety i wady względem firmy ubezpieczeniowej

Ubezpieczenie na życie wydaje się wręcz konieczną opcją w dzisiejszych niepewnych czasach, co Polacy zdają się coraz bardziej dostrzegać. Zgodnie ze statystykami, są to najpopularniejsze produkty ubezpieczeniowe w naszym kraju – nie jest to niczym dziwnym, gdyż taka polisa posiada bardzo dużo zalet. Nie tylko zabezpiecza nas na wypadek nieszczęśliwych kolei losu, ale także może pomóc nam odłożyć środki na przyszłość, emeryturę czy studia dzieci. Właśnie z tego powodu zdecydowanie warto o nim pomyśleć, jednak jeśli ktoś nie jest zorientowany w trendach związanych z rynkiem ubezpieczeń, może czuć się nieco zagubiony wśród wielu różnorodnych opcji. Pierwsza wątpliwość może nas spotkać już na etapie wyboru ubezpieczyciela – co to jest towarzystwo ubezpieczeń i czym różni się od konwencjonalnej firmy?

Towarzystwo ubezpieczeń a firma ubezpieczeniowa – czym się różnią?

Zacznijmy od podstawowej kwestii – co odróżnia towarzystwo ubezpieczeń od firmy ubezpieczeniowej? Firma ubezpieczeniowa, zgodnie ze swoją komercyjną naturą, musi przynosić przychód jej właścicielom i pracownikom. W przypadku towarzystwa ubezpieczeń sprawa wygląda nieco inaczej – takie towarzystwo ma za zadanie przede wszystkim chronić swoich członków, którzy wstępując w jego struktury, zyskują pewne prawa, ale i obowiązki.

Co to oznacza? Towarzystwo ubezpieczeń pobiera składki od swoich członków, które idą do ogólnej puli, z której później mogą zostać wypłacone odszkodowania w razie wypadków czy nieszczęśliwych zdarzeń. Innymi słowy – kwota składek zasila ogólne konto towarzystwa, które później może wypłacać pieniądze swoim członkom. Brzmi to wszystko bardzo dobrze, jednak jak zaraz się przekonamy, ma to także swoje wady.

Towarzystwo ubezpieczeń – zalety

Zacznijmy jednak od bardziej pozytywnego akcentu – jakie zalety ma towarzystwo ubezpieczeń? Przede wszystkim trudno spotkać się w nich z wyłudzeniami odszkodowań ze względu na naturę wzajemności, jaka panuje w towarzystwie – większa ilość wypadków będzie skutkowała mniejszą sumą odszkodowań, którą otrzymają inni. Wzrośnie także kwota składek, niezbędna na pokrycie zaistniałych szkód. W ten sposób towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają się na wypadek nieuczciwości swoich członków.

Dodatkową zaletą, jaką daje nam przystąpienie do towarzystwa ubezpieczeniowego, jest fakt, że jeśli kwota wydatku na odszkodowania z puli składek będzie mniejsza niż zakładano, wytworzy się nadmiar środków na koncie towarzystwa. Z racji tego, że nie jest to działalność komercyjna, to członkowie towarzystwa zadecydują, co należy z tym zrobić. W wypadku ubezpieczeń komunikacyjnych w ten sposób zostajemy niejako nagrodzeni za bezszkodową jazdę innych członków towarzystwa przez obniżenie kosztów składek.

Towarzystwo ubezpieczeń – wady

Niestety każdy medal ma dwie strony, nie inaczej wygląda to w wypadku towarzystwa ubezpieczeń. Jak nietrudno się domyślić, jeśli wydarzy się sytuacja przeciwna do tej, która została przedstawiona powyżej, to znaczy członkowie towarzystwa będą mieli więcej wypadków i nieszczęśliwych zdarzeń, to kwota składek będzie musiała wzrosnąć. Jest to podstawowa i największa wada towarzystwa ubezpieczeń, jeśli porównamy je z firmą komercyjną – brak stabilności. Bardzo ciężko jest przewidzieć, czy kwota ubezpieczenia, jaką będziemy musieli zapłacić, wzrośnie czy zmaleje – nie jest to zależne od nas, jednakże może skutecznie zdesynchronizować codzienny budżet.

Towarzystwo ubezpieczeń a firma ubezpieczeniowa – co wybrać?

To, czy zdecydujemy się na zakup polisy w firmie ubezpieczeniowej, czy skorzystamy z zasady wzajemności oferowanej przez towarzystwo ubezpieczeń, zależy wyłącznie od naszych potrzeb i preferencji. Zarówno jedna, jak i druga forma działalności ubezpieczeniowej ma swoje wady i zalety – jeśli zależy nam, aby mieć większy wpływ na warunki polisy i możliwość odzyskania części kosztów, wybierzmy towarzystwo. Jeśli wolimy pewną i stabilną sytuację, w jakiej nie zaskoczy nas nagły wzrost składek – firma ubezpieczeniowa może być lepszym wyborem.