Ai - sztuczna inteligencja

Czy AI odbierze pracę programistom?

AI, czyli sztuczna inteligencja. W ostatnich czasach mówi się o niej coraz więcej. Szczególnie w kontekście automatyzacji stanowisk pracy. Często słyszy się, że będzie ona w stanie wygryźć z etatu kierowców, bo sama będzie w stanie prowadzić samochód. Programiści, którzy sami stworzyli AI i rozwinęli do tak zaawansowanego stopnia, zaczynają drżeć o swoje posady. Czy jednak sztuczna inteligencja odbierze im stanowiska pracy?

Machine learning, czyli uczenie maszynowe

Uczenie maszynowe to nauka, która zajmuje się ogólnie pojętą problematyką AI. Jej celem jest stworzenie takiego systemu, który będzie uczyć się, nabierając doświadczenia. Konsekwencją jego działania będzie to, że maszyna będzie uczyć się sama. Już tutaj można znaleźć pierwsze podobieństwo do człowieka.

Obecnie uczeni ze świata technologii noszą się z zamiarem wykorzystania uczenia maszynowego do automatyzacji produkcji. Nic w tym dziwnego, bo za jego pomocą zwiększa się wydajność, bezawaryjność, produktywność oraz zmniejszają koszty.

Dlaczego więc programiści zaczęli bać się o swoje posady? Otóż naukowcy doszli do wniosku, że maszyny mogą z powodzeniem ich zastąpić. Obecnie trwa wyścig, kto pierwszy stworzy narzędzie, które okaże się efektywniejsze od nich, w procesie tworzenia i pisania aplikacji.

Facebook coraz efektywniej wykorzystuje uczenie maszynowe

Jednym z przykładów firm, które chętnie wykorzystują machine learning, jest Facebook. Na początku jego narzędziem do wykrywania błędów był Sapienz. Testował on urządzenia, które były wykorzystywane przez firmę.

Jego następca okazał się SapFix. Znajduje on niedokładności w programie i sam je naprawia. Jednak, póki co, wszystkie poprawki muszą być zatwierdzane przez głównego programistę. Okazuje się, że oprogramowanie AI uczy się tego, co zatwierdza programista i przy kolejnych błędach już sam dokonuje poprawek i ich akceptacji.

Facebook podał także informację, że oprogramowanie zostanie z czasem dostępne dla każdego na licencji open-source. Oznacza to, że każdy będzie mógł stworzyć narzędzie, które z czasem nauczy się tego, co robi użytkownik. Na szerszą skalę może to mieć negatywne skutki.

Czy AI odbierze pracę programistom?

Bazując na powyższym przykładzie, można odnieść takie wrażenie. Naukowcy są bliscy stworzenia maszyny, która sama będzie umiała pisać programy. Jednak nie wpłynie to na miejsca pracy programistów. Przynajmniej w najbliższym czasie.

Z drugiej strony sztuczna inteligencja może zmienić specyfikę pracy. Jeśli rozwój technologii będzie nadal tak dynamiczny, to prawdopodobnie praca developerów aplikacji ograniczy się do sprawdzania poprawności działania programów.