E-papier

Papier elektroniczny – co to jest i jak działa?

Rozwój technologii nieustannie zaskakuje coraz to nowszymi wynalazkami. Również w życiu codziennym mamy z tym do czynienia. Przykładem może być e-papier, czyli papier elektroniczny. Oczywiście nie jest to, jeszcze, papier wykorzystywany do produkcji gazet, ale w przyszłości pewnie i tam znajdzie swoje zastosowanie. Zatem jak działa e-papier? Co to jest? I jakie ma zalety?

Co to jest papier elektroniczny?

Jest to rodzaj wyświetlacza elektronicznego, który wyglądem przypomina prawdziwy papier. Stosowany jest w urządzeniach wyglądających jak tablet. Jednak wyświetlacze imitujące papier były wykorzystywane już wcześniej, choćby w telefonach komórkowych – Motoroli F3.

Ponadto na e-papierze można tworzyć własne notatki za pomocą specjalnego ołówka lub wyświetlanego elektronicznego tekstu. Dzieje się tak dzięki mikroskopijnym cząsteczkom atramentu, które w połączeniu z impulsami elektrycznymi układają się w piksele.

Jak działa e-papier?

E-papier powstaje na skutek oddziaływania trzech czynników. Białych cząsteczek naładowanych dodatnio, czarnych naładowanych ujemnie oraz płynu tworzącego atrament, który tworzy wyświetlacz.

Przykładając w jednym punkcie odpowiedni ładunek elektryczny, czarne cząsteczki zostają do niego przyciągnięte. W ten sposób powstają piksele. Następnie z nich formowane są litery i liczby oraz inne znaki interpunkcyjne. Mało tego, mogą one także tworzyć obrazy i kształty.

Jakie są zalety i wady papieru elektronicznego?

Nowoczesne technologie, jak wszystko inne, mają swoje wady i zalety, które ujawniają się po pewnym czasie użytkowania. Z pewnością do zalet można zaliczyć to, że czytanie e-booków przy pomocy e-papieru nie męczy tak wzroku.

Ekrany wyświetlające tego rodzaju tekst nie posiadają podświetlenia, co wpływa na komfort korzystania z nich. Padające na nie światło nie sprawia, że czytany tekst jest niewidoczny. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o niskiej wadze urządzeń i niskim poborze energii elektrycznej do ich działania.

Niestety do wad zaliczyć z pewnością można kontrast, który nie jest zachwycający. Jednak producenci e-papieru nieustannie dążą do poprawy tego mankamentu. Drugą wadą są kolory. Z reguły wyświetlacze są czarno białe, a jeśli występują w odmianie kolorystycznej, to jednak odzwierciedlenie barw nie jest satysfakcjonujące.