Rajd Dakar 2020: w styczniu startuje najtrudniejszy rajd na świecie

Przed nami 42. edycja najtrudniejszego rajdu na świecie – Rajd Dakar 2020. Tym razem po raz pierwszy piekielnie trudne pełne piachu, szutru i kamieni trasy przebiegną przez Azję. Podium atakuje Kuba Przygoński, tytułu broni Nasser Al-Attiyah, debiutuje kierowca F1 Fernando Alonso – nic dziwnego, że jeszcze przed rozpoczęciem impreza jest okrzyknięta przez wielu mianem legendarnej.

Rajd Dakar 2020 – z kart historii

170 zawodników po raz pierwszy stanęło na lini startu Rajdu Dakar (dawniej Rajd Paryż-Dakar – dowiedz się więcej na dakar.pl) 26 grudnia 1979 r. w dwóch kategoriach: samochody i motocykle. Do mety dotarło zaledwie 74 kierowców. Początkowo impreza była zarezerwowana tylko dla zawodowców, ale z biegiem lat dołączyli do nich amatorzy. Kolejny rok przyniósł zmiany – nową kategorię: ciężarówki, a rok 2009 wpuścił do tego zestawu quady. Stawkę zamyka klasa UTV, która zadebiutowała w roku 2017.

Rajd Dakar 2020 – kiedy start i nowe trasy

W tegorocznej edycji imprezy organizatorzy zaskakują i to mocno – zmieniają trasę promując ją pod hasłem: „Trzeci rozdział, nowa przygoda”. Po raz pierwszy kierowcy przejadą przez Azję, a konkretnie – Arabię Saudyjską. Do tej pory 30 lat należała ona do Afryki, a potem na 11 przejęła ją Ameryka Południowa.

Trasa Rajdu Dakar 2020 to blisko 8 tysięcy kilometrów pełnych piachu, szutru i kamieni, z którymi mogą nie poradzić sobie nawet najlepszej klasy opony. Jest więc wymagająca nie tylko pod względem technicznym, ale też wydajnościowym. Kierowcy muszą przygotować się na 12 etapów.

Może zainteresuje cię także: https://superweb.com.pl/thierry-sabine-pasjonat-ktory-zginal-w-miejscu-ktore-kochal-czesc-1/

Rajd Dakar 2020 – kogo zobaczymy wśród Polaków

Do tegorocznej imprezy zgłosiło się o 17 pojazdów więcej niż przed rokiem – a dokładnie 351. Do najliczniejszej grupy należą motocykle i quady (170). Nieco mniej liczna reprezentacja to pojazdy UTV i samochody (134), natomiast ciężarówek zobaczymy 47.

Kogo zobaczymy wśród Polaków? Duże nadzieje pokładamy w Rafale Soniku, który pojedzie na quadzie. To właśnie na nim wywalczył sobie zwycięstwo w roku 2015 i jak do tej pory jest jedynym polskim rajdowym triumfatorem. Spośród reprezentacji Biało-Czerwonych najczęściej też pojawiał się w pierwszej trójce najlepszych zawodników. Niemniej głośno jest o Jakubie Przygońskim, którego zobaczymy w klasie samochodów. Przed rokiem był czwarty, piąty dwa lata temu, może w tym uda mu się wskoczyć na podium? Pośród naszych zawodników zobaczymy też: Kamila Wiśniewskiego, Arkadiusza Lindnera, Pawła Otwinowskiego, Adama Tomiczeka, Macieja Giemzę, Krzysztofa Jarmuża, Arona Domżałę, Macieja Martona, Macieja Domżałę, Rafała Martona, Roberta Szustkowskiego, Jarosława Kazberuka, Szymona Gospodarczyka i Dariusza Rodewalda.

Start Rajdu Dakar 2002: 5 stycznia 2020 w miejscowości Dżudda. Najwytrwalsi pojawią się na mecie 17 stycznia w Al-Qiddiya.

Zobacz także stronę uczestnika Rajdu Dakar Roberta Szustkowskiego: https://robert.szustkowski.pl/