Obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe – najważniejsze informacje

Kolejny rok z rzędu poobijany jest rekord sprzedaży detalicznej obligacji skarbowych. W 2018 wartość sprzedanych obligacji wyniosła ponad 12 miliardów złotych, podczas gdy w okresie od stycznia do lipca bieżącego roku już wyniosła ponad 7 miliardów. Polacy coraz chętniej ufają tej formie oszczędzania. Co jednak warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Czym są obligacje Skarbu Państwa?

To nic innego jak papiery wartościowe sprzedawane przez Ministra Finansów, który reprezentuje Skarb Państwa. W ten sposób Ministerstwo pożycza od obywateli określoną sumę pieniędzy, a jednocześnie zobowiązuje się do ich zwrócenia z należnymi odsetkami. Następuje to w momencie wykupu, którego czas jest określony.

Przy tego rodzaju transakcji, Skarb Państwa reprezentowany przez Ministerstwo Finansów występuje jako dłużnika, a jednocześnie gwarant wykupu obligacji. Zobowiązuje się do wykupu wcześniej sprzedanych obligacji, a także wypłacenia należnych nabywcy odsetek. Jako zabezpieczenie stosowany jest cały majątek Skarbu Państwa. Taka forma zabezpieczenia powoduje, że obligacje uważane są za najbezpieczniejszą formę oszczędzania.

Jakie obligacje wybierać?

Możliwości, które dają obligacje są bardzo duże, ponieważ doskonale sprawdzą się one zarówno w portfelu inwestora szukającego krótkookresowej formy oszczędności, jak i osoby, która szuka długookresowych oszczędności. Wybór jest naprawdę duży, ponieważ można kupić obligacje takie jak:

Trzymiesięczne ze stałym oprocentowaniem,

Dwuletnie ze stałym oprocentowaniem,

Trzyletnie ze zmiennym oprocentowaniem

Czteroletnie indeksowane inflacją

Dziesięcioletnie indeksowane inflacją

Rodzinne 6- i 12 – letnie indeksowane inflacją

Premiowe 10-miesięczne, których zakup daje dodatkową szansę wygranej w loterii.

Z danych publikowanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że Polacy najchętniej decydują się na zakup obligacji krótkoterminowych – na trzy miesiące. Dużą popularnością cieszą się również obligacje dwuletnie ze stałym oprocentowaniem i obligacje premiowe.

Dlaczego warto kupować obligacje?

Swoją rosnącą popularność obligacje Skarbu Państwa zawdzięczają przede wszystkim ogromnej stabilności. Jest to alternatywna forma oszczędzania, która obecnie jest dużo bardziej opłacalna niż zakładanie lokat, na których osiągane zyski są stosunkowo niskie.

Dlaczego jeszcze warto kupować obligacje?

Bezpieczeństwo – z racji tego, że emitentem jest Skarb Państwa jest to najbezpieczniejsza forma oszczędzania.

Prostota – prosta konstrukcja obligacji nie wymaga wiedzy fachowej.

Łatwo dostępne – można je bez trudu kupić przez internet.

Czytelne zasady – brak limitów kwotowych,jednakowa cena, brak opłat, brak konieczności zakupu dodatkowych produktów finansowych.

Szansa na zysk– obecnie obligacje gwarantują większy zysk niż lokaty bankowe. Osiągany jest on na takim samym poziomie bez względu na ilość zakupionych obligacji.

Możliwość wcześniejszego zakończenia oszczędzania – kupujący ma prawo wycofać wpłacone pieniądze w dowolnym momencie

Obligacje emitowane przez Skarb Państwa powinny stanowić wartościową część każdego portfela inwestycyjnego. Bez względu na to, na jaki wariant się zdecydujemy, gwarantują one stabilny zysk i bezpieczeństwo wypłaty środków – czego nie można być pewnym w przypadku obligacji korporacyjnych. Zabezpieczeniem wypłaty środków jest majątek posiadany przez Skarb Państwa, dlatego obligacje emitowane przez rząd uważane są za najbezpieczniejszą formę oszczędzania pieniędzy dostępną obecnie na rynku.