Skóra jesienią i zimą

Pielęgnacja skóry w sezonie jesienno-zimowym

Sezon jesienno-zimowy wydaje się sprzyjać skórze bardziej niż wiosna i lato, ale to tylko pozory. Cera nosi na sobie jeszcze ślady nadmiernego wysuszenia pod wpływem oparzeń słonecznych, a już musi mierzyć się z suchym i na przemian ciepłym i zimnym powietrzem. Warto więc zadbać o skórę, aby zregenerować ją po lecie i gładko przejść końcówkę roku i początek następnego. Zobacz, jak dbać o cerę jesienią.

Nawilżaj i natłuszczaj skórę

Podstawowa pielęgnacja cery jesienią składa się przede wszystkim z nawilżania (przy dodatnich temperaturach) i natłuszczania (przy ujemnych temperaturach). Skóra traktowana w ten sposób odzyska zdrowy wygląd, jednak to może nie wystarczyć. Aby składniki odżywcze w kremach mogły się wchłonąć, trzeba wpierw usunąć martwy naskórek. W tym celu warto korzystać z peelingów – mechanicznych przy cerze tłustej i mieszanej lub enzymatycznych przy cerze naczyniowej, suchej lub trądzikowej. Odpowiedni dobór peelingu pozwoli na osiągnięcie jak najlepszego efektu przy zminimalizowaniu ryzyka podrażnienia lub rozognienia zmian np. trądzikowych.

Następnie dobrze jest nałożyć na twarz maseczkę – typowo nawilżającą w przypadku cery suchej lub z węgla aktywnego dla cery tłustej i trądzikowej. Możesz też użyć glinki – zielonej przy cerze tłustej, czerwonej przy cerze tłustej i naczyniowej, różowej przy cerze naczyniowej i wrażliwej, białej przy cerze suchej i wrażliwej.

Delikatnie oczyszczaj

Jednak nim nawilżysz lub natłuścisz swoją cerę, warto ją w odpowiedni sposób oczyścić. Tu też przyda się specjalna pielęgnacja skóry jesienią. Ogrzewanie i mrozy wysuszają skórę twarzy i ciała, dlatego warto oczyszczać ją w sposób delikatny. Zrobisz to za pomocą łagodnych żeli, płynów micelarnych i mleczek w przypadku twarzy i żeli pod prysznic w przypadku ciała. Nie bój się korzystać z mleczek do twarzy, nawet jeśli masz cerę trądzikową. Wystarczy, że zastosujesz po nim tonik, który zmyje resztki tłustego mleczka i przywróci skórze odpowiednie PH. Ten sposób oczyszczania stanowi alternatywę dla mocnych żeli i wody, która w wielu miejscach w Polsce jest wysuszająca.

Jesień i zima nie zwalniają Cię z obowiązku używania filtra SPF

Pielęgnacja twarzy jesienią powinna składać się z kremu na dzień z filtrem UVA i UVB. Pomimo niskich temperatur i Słońca, które częściej chowa się za chmurami, niż świeci na Twoją twarz, promienie UVA wciąż działają i przyśpieszają starzenie Twojej skóry. Przenikają nawet przez okna! Wynika z tego, że nawet gdy spędzasz leniwą niedzielę w domu czy siedzisz cały dzień w pracy, wciąż powinnaś używać filtra SPF.

Pamiętaj o pielęgnacji ust

Pielęgnacja twarzy jesienią polega również na dbaniu o usta. Nawet jeśli latem nie potrzebowałaś żadnych balsamów do ust, teraz zaopatrz się w specjalnie dla nich przeznaczony kosmetyk. Gdy będą suche, nie liż ich, tylko posmaruj je balsamem. Lizanie ust tylko zwiększy ich suchość i Twój dyskomfort. Trzymaj kosmetyk do ust w torebce, a Twoja usta zawsze będą prezentowały się świetnie.

Twoje dłonie jesienią również wymagają specjalnej troski

Powinnaś często myć ręce, szczególnie w okresie zwiększonej zachorowalności na infekcje, niestety kontakt z mydłem i wodą pozbawia je wilgoci. Z tego powodu zaopatrz się w krem do rąk o bogatszej konsystencji niż ten na lato. Gliceryna już nie wystarczy, w składzie kremu do rąk szukaj mocznika, olejów np. z rokitnika, maseł np. pomarańczowego. Jeśli Twoje dłonie są bardzo suche, na noc nałóż grubszą warstwę kremu i załóż specjalne bawełniane rękawiczki. Do rana ich stan się poprawi. Zwykłe mydło w płynie zmień na glicerynowe w kostce – mniej wysusza skórę.