hulajnogi

HULAJNOGI – środek transportu i niesamowita zabawa

Ten niesamowity, ekologiczny środek lokomocji na dwóch kółkach, jest znacznie mniejszy od roweru ale z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularny. Oprócz tego, że wszędzie wjedzie, może zmusić Twoje ciało do wytężonej pracy. Mowa o hulajnogach, które weźmiemy na tapet w tym artykule.

W artykule odpowiemy na te pytania:

 1. Hulajnogi – co warto wiedzieć?
 2. Hulajnogi – jaki sprzęt warto mieć?
 3. Hulajnogi – Jak zacząć przygodę z nimi?
 4. Hulajnogi – jaki sprzęt z Decathlonu wybrać?
 5. Hulajnogi – i co dalej?

Co warto wiedzieć o hulajnogach?

Osobę, jadącą na hulajnodze, widział już prawie każdy. Szczególnie w dużych miastach nie jest to nadzwyczajny widok.

Mało kto jednak wie, że hulajnoga swoją historią sięga około 100 lat wstecz. Według portalu Wikipedia – hulajnoga to pojazd, który składa się z wąskiej platformy, z kołem tylnym i kołem przednim wraz z kierownicą, przymocowaną z przodu na drążku. Prawdopodobnie pierwszy tego typu pojazd powstał z drewna w Niemczech.

Obecnie, oprócz hulajnóg dla dzieci, wyróżniamy także hulajnogi elektryczne i hulajnogi freestyle. Te trzy kategorie można opisać następująco:

 • Hulajnogi dla dzieci to trójkołowe (dla mniejszych) i dwukołowe (dla większych pociech), dostosowane do ich wieku, niewielkie pojazdy. Nawet dwuletnie dziecko może mieć na tyle rozwiniętą koordynację, by móc na nich jeździć. Ruch to zdrowie.
 • Hulajnogi elektryczne, e-hulajnogi to po prosty hulajnogi samojezdne, z wbudowaną baterią. Służą jako ekologiczny, kompaktowy środek lokomocji UTO (Urządzenie Transportu Osobistego), który doczekał się już odrębnych przepisów prawnych.
 • Hulajnogi freestyle charakteryzują się szerszą kierownicą i mniejszymi kołami, więc są bardziej zwrotne i lżejsze. Służą bowiem do wykonywania sztuczek. Ich kierownica może więc wykonywać obrót 360 stopni, tak byś mógł nadać trickom spektakularności.

Mamy jak widać tak wiele typów i wariantów hulajnóg, że można się pogubić. Spieszymy z pomocą w dalszych akapitach.

W jaki sprzęt warto się zaopatrzyć?

Ponieważ rozpiętość cen hulajnóg jest bardzo duża, ten zakup warto dobrze przemyśleć. Oczywiście hulajnogę należy wybrać adekwatnie do potrzeb. Jeśli będziesz nią dojeżdżać do pracy, wybierz elektryczną. Są obecnie nawet modele, które osiągają do 20 km na jednym ładowaniu baterii. Jeśli jednak zamierzasz jeździć sportowo – tu lepiej sprawdzi się model analogowy, klasyczny. Jeśli wyczynowo – potrzebna będzie hulajnoga freestyle, do jazdy z jednoczesnym wykonywaniem tricków. Jeśli chcesz kupić coś dla dziecka – dobierz sprzęt odpowiedni do jego wieku. Małe dzieci (2-4 lat) jeżdżą na hulajnogach z dwoma kołami z przodu i jednym z tyłu. Oprócz samej hulajnogi, warto się zaopatrzyć w kask i ochraniacze i nie bać się o ewentualny upadek. Tutaj znajdziesz w wszystko do aktywnej i bezpiecznej jazdy na hulajnodze.

Jak zacząć swoją przygodę z hulajnogami?

Przede wszystkim musimy podjąć decyzję, do jakiego typu jazdy potrzebna nam będzie hulajnoga. Czy do jazdy w mieście, w terenie czy do sportowej lub wyczynowej aktywności. Do określonego typu jazdy dobieramy hulajnogę, nie odwrotnie. Nie chcemy przecież robić sztuczek ciężką, miejską hulajnogą… ani pokonywać długiego dystansu lekką zwrotną hulajnogą. Niezwykle ważnymi elementami precyzyjnego doboru hulajnogi są jej parametry. Musi być dostosowana do wzrostu i wagi użytkownika. Warto zwrócić też uwagę na to, czy ma hamulce i amortyzatory. Gdy już to wiemy – wystarczy kupić potrzebny sprzęt i jeździć. Jak to dobrze zrobić, odpowiemy w następnym akapicie tekstu.

Jaki sprzęt z Decathlonu wybrać?

Spośród bogatej oferty sklepu Decathlon wybraliśmy następujące, świetne hulajnogi:

 • Hulajnoga elektryczna dla dorosłych Mi PRO 2 – kompaktowa i wytrzymała hulajnoga, wykonana głównie z wysokiej klasy aluminium. Łatwo się składa i jest bezpieczna.
 • Hulajnoga TOWN 7 XL OXELO – jej maksymalne dopuszczalne obciążenie to 100 kg, co sprawia że ta hulajnoga dla dorosłych do jazdy miejskiej, jest bardzo wytrzymała. Jej duże koła sprawiają, że jest to dość szybki model.
 • Hulajnoga MID 9 OXELO – ta, przeznaczona dla dzieci 9-14 lat, średnia hulajnoga jest wyposażona w hamulec i amortyzatory, by Twoja pociecha mogła jeszcze łatwiej na niej jeździć.

Poznaj ofertę hulajnóg sieci DECATHLON. Możesz skorzystać z naszych powyższych propozycji lub wybrać coś samodzielnie. Przecież to Ty decydujesz. Propozycje zostały przygotowane w oparciu o doświadczenie i wiedzę ekspertów. Świetny wybór i atrakcyjne ceny sprawią, że Twoje zakupy będą udane, więc po prostu wejdź na stronę internetową sklepu DECATHLON.PL i ciesz się z idealnej hulajnogi.

I co dalej?

Ponieważ wiesz już wiele o historii tego pojazdu, wiesz także jak wybrać odpowiednią hulajnogę oraz gdzie można to zrobić – po prostu kup swój wymarzony model. A później wsiadaj i jedź. Być może nawet ktoś zagadnie Cię o poradę w tej kwestii – wówczas na pewno mu podpowiesz, jak to „hula”. Nawet nie wiesz, kiedy stałeś się ekspertem. A niedawno sam jeszcze nie wiedziałeś zbyt wiele…
Ale jazda!