przewody

Pokrywy do studni kablowych – jaką pełnią funkcję?

Aby świat był w znacznej części połączony do sieci telekomunikacyjnej musiała powstać rozbudowana sieć kanalizacji kablowej. Samo jej stworzenie to nie wszystko. Trzeba ją bowiem konserwować oraz modernizować. W tym znacząco rolę odgrywają pokrywy do studni kablowych wraz z samymi studniami. Jaką one pełnią funkcję?

Do czego służą pokrywy do studni kablowych?

Najważniejsze zadanie pełnione przez pokrywy do studni kablowych to ochrona studni kablowej oraz całej kanalizacji kablowej przed niepożądanymi osobami takimi jak wandale. Dodatkowo umożliwia ona dostęp osobom znającym sposób na ich otworzenie, dzięki czemu mogą one zająć się jej konserwacją oraz ewentualną modernizacją.

Kolejne zadanie pokryw to ochrona studni kablowych przed wpływem czynników zewnętrznych takich jak przede wszystkim obciążenie pionowe. Dlatego wyróżnia się przeróżne klasy pokryw do studni kablowych, które różnią się tym jakie obciążenia mogą wytrzymać.

Jak tworzy się pokrywy do studni?

Pokrywy do studni kablowych powstają z przeróżnych materiałów. To który surowiec zostanie wykorzystany zależy od jej przeznaczenia to jest od miejsca zamontowania. Na miejsca, w których wymagane klasy obciążeń wynoszą od 1,5 tony do 25 ton przeznaczone są na przykład pokrywy kompozytowe, które zapewniają odpowiednią wytrzymałość przy względnie niewielkiej masie.

Oprócz tego stosowane na przykład specjalne pokrywy z wypełnieniem betonowym. Jednymi z najbardziej trwałych są pokrywy tworzone z żeliwa sferoidalnego. Potrafią one spełniać nawet normy obciążeń takie jak F900, co oznacza, że są one przystosowane do wykorzystania nawet na lotniskach czy też w ciągach komunikacyjnych wykorzystywanych przez pojazdy użytkowe.

Jak ważne są pokrywy do studni kablowych?

Tak naprawdę pokrywy do studni kablowych są jedną z najważniejszych ich części. Oczywiście ich montaż nie byłby możliwy bez solidnej konstrukcji studni, lecz to właśnie pokrywy zapewniają dostęp do ich wnętrza, a także są w stanie ochronić studnie kablowe przed wandalami, przejeżdżającymi pojazdami czy też przed warunkami atmosferycznymi.