Pierwsze kroki jako stylista męski – od czego zacząć?

To jak się prezentujemy wpływa na to jak inni ludzie nas postrzegają. Słynne przysłowie mówi, żeby nie oceniać książki po okładce – jednak w świecie biznesu, spotkań i relacji międzyludzkich to prawo po prostu nie działa. Jeśli chcemy odnieść sukces – musimy wyglądać i zachowywać się jak profesjonaliści. Właśnie dlatego zawód męskiego stylisty cieszy się ostatnimi czasy rosnącą popularnością. Jak zacząć swoją przygodę w branży?

Wyczucie estetyki i znajomość zasad ubioru

Zawód, który całą swoją genezę opiera na dobrym wyglądzie naturalnie wymaga bardzo dobrego wyczucia estetyki. Nawet początkujący stylista musi wiedzieć, czy coś wygląda dobrze, czy źle – a jeśli to drugie, to jak można temu zaradzić. Przyda się tutaj znajomość spójnych zestawień barw i wzorów, a także umiejętność ich dopasowywania do karnacji, sylwetki i odcienia włosów.

Profesjonalny stylista, nawet jeśli dopiero zaczyna, powinien również w “małym palcu” mieć wszystkie najważniejsze zasady ubioru. W dzisiejszych czasach co prawda raczej nie przestrzegamy klasycznych kanonów estetyki, tylko je przełamujemy. Jeśli jednak chcemy świadomie wyjść poza jakiś schemat – musimy najpierw go znać.

Fryzura i zarost – czyli ostateczne rysy męskich stylizacji

Nawet najlepszy garnitur, buty i zegarek mogą zostać skutecznie przyćmione przez pretensjonalną fryzurę lub krzywo przystrzyżoną brodę. Dlatego to właśnie umiejętności fryzjerskie okażą się najważniejsze w zawodzie stylisty. Najważniejsze umiejętności i wiedzę z tego zakresu pozwala nam zdobyć szkoła barberska. Po ukończeniu kursu w takim miejscu będziemy gotowi zmierzyć się ze światem nowoczesnej mody męskiej.

Warto jednak pamiętać, że aby odnieść sukces, powinniśmy być na bieżąco – najlepiej o krok przed konkurencją. Tylko jeśli będziemy śledzić najnowsze trendy i błyskawicznie na nie reagować – będziemy w stanie zaoferować klientom coś, czego nie oferuje nikt inny.

Ile można zarobić jako męski stylista?

Największymi determinantami zarobków w zawodzie stylisty są doświadczenie i prestiż marki, którą udało nam się stworzyć. O ile to pierwsze naturalnie przyjdzie z czasem, o tyle o samą markę musimy zatroszczyć się sami. Najlepszym sposobem na jej zbudowanie jest współpraca z ludźmi, którzy cieszą się dużą popularnością i posiadają bardzo szerokie grono odbiorców – celebryci, piosenkarze, influencerzy, sławni dziennikarze czy prezenterzy telewizyjni.

Tak naprawdę wystarczy nam kilka takich “punktów” w portfolio, żeby ludzie zaczęli sami do nas przychodzić. Gdy już nabędziemy odpowiednio dużo doświadczenia i uda nam się zbudować markę – nasze zarobki mogą być naprawdę duże, niekiedy sięgające nawet kilkunastu tysięcy. Jeśli zaś chodzi o przeciętną stawkę dla początkujących stylistów – to przeskok jest dość duży, bowiem oscyluje ona w okolicach średniej krajowej.

Ostatecznie jednak warto pamiętać, że im dłużej będziemy pracować w branży – tym większe będą stawały się nasze zarobki. Oznacza to oczywiście co najmniej kilka lat poświęcenia, jednak korzyści są jak najbardziej wymierne.