dodatki krawieckie

Napy metalowe – czym się charakteryzują?

W krawiectwie istnieją dwie podstawowe metody łączenia ze sobą dwóch kawałków materiału. Można je ze sobą zszyć lub połączyć zapięciem. Najpowszechniejszym rodzajem zapięcia są oczywiście guziki, jednak coraz większą popularnością cieszą się napy. Czym są i dlaczego warto je stosować? Podpowiadamy.

Czym są zatrzaski?

Według ostatnich trendów modowych zatrzaski coraz częściej wypierają tradycyjne guziki. Taki rozwój wypadków nie może dziwić – zapięcie zatrzasku bywa o wiele prostsze niż w przypadku guzika. Jak są zbudowane? Składają się one z dwóch części – zewnętrznej posiadającej główkę i wewnętrznej wyposażonej w gniazdo. Dwa mechanizmy zazębiają się ze sobą i w konsekwencji łączą dwa elementy.

Z powodu dużej łatwości w zapinaniu i odpinaniu zatrzaski są często wykorzystywane w ubraniach dla dzieci. Odnaleźć je możemy także jako zamknięcia kieszeni lub portfela. Innymi akcesoriami, w których chętnie wykorzystuje się zatrzaski są między innymi torebki lub plecaki. Ogromną zaletą tego typu rozwiązania jest łatwość w montażu i możliwość automatyzacji całego procesu. Wyróżnić należy dwa rodzaje zatrzasków.

Jakie są rodzaje zatrzasków?

Pierwszym z nich są napy metalowe. Jest to najczęściej wykorzystywany typ zatrzasków. Na ogół zbudowane są one ze stali nierdzewnej, co czyni je bardzo wytrzymałym rodzajem zapięcia. Ich najpopularniejszym miejscem wykorzystania jest odzież wierzchnia. Możemy je spotkać w kurtkach, czy kamizelkach, ale także w spodniach, bluzach i koszulach. Często wykorzystuje się je także jako zapięcie do torebek. Napy można zakupić w różnych rozmiarach, kolorach i kształtach.

Drugim rodzajem zatrzasków są springi. W porównaniu z napami są one nieco mniejsze, a ich konstrukcja jest bardziej subtelna. Wykorzystuje się je w przypadku bardziej delikatnych materiałów jak np. odzież dziecięca. Decydując się na zakup zatrzasków warto także zwrócić uwagę na inne metalowe elementy ubioru. Bluzkę znakomicie udekorować mogą blaszki ozdobne do odzieży.