kosiarka bijakowa

Kosiarka bijakowa – o czym mowa w praktyce?

W trakcie prac na roli wykorzystywane są różne maszyny. Wśród nich jedną z najważniejszych funkcji pełni kosiarka przeznaczona do ścinania traw na określonym terenie. Rolnicy i ogrodnicy mają do wyboru różne modele tego typu maszyn. Jednym z najchętniej wybieranych przez nich urządzeń jest kosiarka bijakowa, będąca modelem o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. O czym mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Czym są kosiarki bijakowe?

Pod pojęciem ,,kosiarka bijakowa” najczęściej rozumie się specjalny sprzęt służący nie tylko do ścinania roślin, ale przede wszystkim do ich mulczowania oraz rozdrabniania. Nowoczesne urządzenia świetnie radzą sobie nie tylko z siekaniem zwykłych źdźbeł, lecz także z łodygami grubych chwastów, samosiejkami drzew, a nawet gałązkami krzaków. Jak sama nazwa wskazuje, kosiarki bijakowe wyposażone są w kilkadziesiąt specjalnych bijaków w kształcie liter T lub L zlokalizowanych na wale tnącym.

Obracające się w płaszczyźnie pionowej ostrza osiągają ogromną prędkość, która w szczytowym momencie może osiągać poziom nawet 3000 obrotów na minutę. Bijaki w liczbie kilkudziesięciu z reguły umiejscowione są w bębnie mającym średnicę zbliżoną do szerokości koszenia. W zależności od wybranego modelu omawiane maszyny mogą być napędzane mechanicznie albo hydraulicznie. W tym pierwszym przypadku mają one zamontowany wałek odbioru mocy WOM. W drugim natomiast ich integralną część stanowi silnik hydrauliczny.

Zalety kosiarek bijakowych

Kosiarki bijakowe to funkcjonalne, proste w obsłudze maszyny, które mogą z powodzeniem wykonywać kilka prac jednocześnie. Rozdrobnione ścinki roślin po mulczowaniu pokrywają powierzchnię gleby. Po pewnym czasie ulegają one rozkładowi, dzięki czemu przyczyniają się do użyźnienia ziemi przeznaczonej pod uprawę rozmaitych zbóż i warzyw. Kosiarki bijakowe oferowane przez takie przedsiębiorstwa świetnie sprawdzają się przy koszeniu rozmaitych terenów, zarówno obszarów o idealnie równej powierzchni, jak i spadzistych zboczy oraz pagórków.

Mniejsze modele doskonale nadają się do użytku na niewielkich, prywatnych terenach. Tego typu sprzęt skutecznie oczyszcza bowiem teren ze starej, często uschniętej w całości lub w części roślinności, robiąc tam miejsce na inne uprawy. Maszyny komunalne SaMASZ świetnie się do tego procederu nadadzą.