dbanie o porzadek w pokoju dzieciecym

Czysty pokój dziecięcy to sprawa nie tylko rodziców, ale i dzieci

Sprzątanie pokoju dziecka to często nie lada wyzwanie. Jak zrobić to sprawnie? Jak zachęcać dziecko do sprzątania pokoju od najmłodszych lat? Zobacz przydatne wskazówki, jeśli chodzi o czystość w pokojach dziecięcych.

Dobre nawyki to podstawa

Sprzątanie pokoju powinno być nie tylko obowiązkiem rodzica, ale przede wszystkim dziecka. Już dzieciom w wieku przedszkolnym i młodszym, trzeba przekazywać drobne obowiązki. Odkładanie zabawek na miejsce to pierwszy krok do nauki sprzątania. Jeśli dziecko zauważy, że trzeba to robić każdego dnia wieczorem, zacznie powoli naśladować tą czynność i z czasem będzie mu łatwiej wykonywać to samodzielnie i pamiętać o tym. Nieco starszym dzieciom dobrze jest wprowadzić określony dzień w tygodniu na drobne prace porządkowe w pokoju. Nabiera to dużego znaczenia w szkole, bo aby móc odrabiać lekcje w komfortowych warunkach, trzeba mieć do tego odpowiednie warunki. Porządek na biurku, poukładane książki, posprzątane rzeczy z podłogi. Tak samo ścielenie łóżka to dobry, poranny zwyczaj dla nieco starszych dzieci. Warto rozpisać obowiązki dotyczące sprzątania i nagradzać dziecko za regularne sprzątanie drobną niespodzianką. Dziecko poczuje się dumne, że uczestniczy w sprzątaniu własnego pokoju, a także zmotywowane do dbania o swój pokój.

Na szczególnie zwrócić uwagę w pokoju dziecka?

Niewidzialny wróg dziecka to alergeny i roztocza. Nie widać ich gołym okiem, ale potrafią negatywnie wpływać na samopoczucie. Dlatego regularne odkurzanie dywanów i zmiana pościeli to naprawdę podstawa utrzymania higieny. Tak samo, zbyt duża ilość zabawek to siedlisko kurzu, czyli wspomnianych alergenów. Najlepiej zatem ograniczyć ich ilość do rozsądnej i utrzymywać je w czystości. Polecamy na portalu okiemmamy.pl super wpis poradnikowy Jak zadbać o czystość w pokoju dziecka? . Tam znajdują się ważne wskazówki dotyczące sprzątania. Jak chodzi o niemowlęta, należy regularnie wyparzać zabawki, a także używać delikatnych środków czyszczących i bez dodatków zapachowych. Jest to naprawdę ważne dla delikatnej skóry dziecka i układu oddechowego, który może zareagować alergicznie na agresywne środki czyszczące. Ważna sprawa to przecieranie mokrą szmatką powierzchni mebli, parapetów i biurka. Wietrzenie pokoju to również kolejny punkt na liście dokładnego sprzątania, zapewnia wymianę powietrza i zdrowszy sen. Oczywiście regularna zmiana pościeli i pranie jej w odpowiednio wysokiej temperaturze, a w delikatnych środkach, to przyjemny sen i zmniejszanie ilości roztoczy.

Jakie sprzęty przydadzą się do czyszczenia pokoju dziecka?

Na pewno odkurzacz to podstawa sprzątania pokoju. Usuwanie kurzu wraz z roztoczami to najważniejsza sprawa. Modne roboty czyszczące są wygodne, ale w przypadku dywanów czy trudno dostępnych miejsc, nie poradzą sobie tak dobrze. Dobrym wyborem będzie odkurzacz pionowy z technologią UV, który zapewni dokładne, a przy tym wygodne sprzątanie. Odkurzacz bezprzewodowy ALLERGY UV Pure Q9 Electrolux zapewni wysoki poziom higieny dla najmłodszych. Elektroszczotka z technologią UV to precyzyjne narzędzie do usuwania mikroorganizmów z materaca i z łóżka. Często zapomina się o tych miejscach, ze wglądu na brak odpowiednich końcówek do odkurzacza. Urządzenie jest ładowane i dodatkowo naprawdę ciche, co ma duże znaczenie przy dzieciach. Po pierwsze, niektóre dzieci boja się odkurzacza, a po drugie, maluchy śpiące w ciągu dnia, będą dalej smacznie spały w trakcie odkurzania. Odkurzacze pionowe to dobry sprzęt do czyszczenia pokoju dziecięcego.