Jak przebiega budowa kotłowni?

Każdy budynek ocieplany kotłem grzewczym powinien mieć specjalne pomieszczenie, gdzie zostanie on umieszczony. Pomieszczenie powinno być odpowiednio przystosowane i spełniać określone normy. Jak dokładnie wygląda proces budowania kotłowni?

Od czego zacząć budowę kotłowni?

Pierwszym krokiem podczas budowy kotłowni jest przygotowanie projektu i planu. W przypadku kotłowni przemysłowych należy dokładnie obliczyć jej wydajność oraz zaplanować odpowiednie rozprowadzenie ciepła. Wymagania dotyczące kotłowni różnią się w zależności od tego, jaki piec będzie w niej obsługiwany. Podstawą jest odpowiednie ulokowanie kotła, w możliwie centralnym miejscu budynku. Konieczne jest także zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza i jego wentylacji. Budowa kotłowni w Poznaniu, jak i w każdym innym mieście, powinna być zawsze wykonywana przez profesjonalną firmą, która dokładnie zna wszelkie przepisy i wymogi prawne. Wymiary pomieszczenia na kotłownię oraz miejsce, w którym powinien być umiejscowiony kocioł, są zależne od paliwa opałowego. Ważne jest, żeby pokrycia ścian i podłóg wykonane były z bezpiecznych materiałów odpornych na ogień.

Kotłownia w domu jednorodzinnym — gdzie ją umieścić?

Budując dom jednorodzinny, należy przeznaczyć jedno pomieszczenie na kotłownię. Przed podjęciem decyzji dobrze jest skonsultować się z fachowcami. Profesjonalne firmy posiadające duże doświadczenie w budowaniu kotłowni jak np. firma K.R.U.K. pomogą zaplanować przestrzeń i dobrać formę ogrzewania, która najlepiej sprawdzi się w danym budynku. W przypadku pieca węglowego, na ekogroszek, brykiet lub pellet warto zadbać o to, żeby w pobliżu była przestrzeń do składowania opału. Ważne jest także, żeby dojście do pomieszczenia było łatwe i umożliwiało bezproblemowy transport opału. W przypadku pieców gazowych jego umiejscowienie zależy od pojemności. Małe piece dwufunkcyjne mogą być umieszczone np. w łazience. W przypadku większych urządzeń wymagane jest ustawienie ich w osobnym pomieszczeniu.