Dobry grunt na ścianę

Dlaczego warto gruntować podłoże? Jaki grunt wybrać do farby lub tynku?

Problemy z przyczepnością farby lub tynku, przebarwieniami, niedoskonałościami i pyłem – wszystkiego tego możemy uniknąć, jeżeli przed pracami wykończeniowymi użyjemy odpowiedniego gruntu i dobrze przygotujemy podłoże. MAJSTER-POL radzi jaki grunt dobrać do określonych prac.  

Zastosowanie odpowiedniego gruntu decyduje często o tym, jak elewacja, tynki czy ściany będą prezentować się przez kolejne lata. Dokładne przygotowanie podłoża przed nałożeniem kolejnych produktów, wyeliminowanie zanieczyszczeń, a także nietrzymających się warstw malarskich, pozwoli na osiągnięcie czystej powierzchni, gotowej na finalne wykończenie.

Szereg korzyści z gruntowania

Gruntowanie poprawia parametry podłoża, wzmacnia strukturę powierzchni, a  także wyrównuje chłonność. Dzięki temu procesowi nasiąkliwość podłoża zostaje ograniczona, poprawie ulega także przyczepność kolejnych warstw. Grunt to również doskonałe zabezpieczenie przed plamami i przebarwieniami, a także pojawieniu się pleśni – dzięki temu estetyka elewacji, jej kolor i jednolitość zostaje zachowana na długie lata.

Grunt powinien być dobrany zarówno do rodzaju podłoża, jak i kolejnych warstw wykończenia. Wybierając odpowiedni grunt zwróćmy uwagę na to, aby był to produkt uznanego producenta, zapewniający optymalną przyczepność kolejnych warstw i trwałość wykończenia na długi czas. Do mało nasiąkliwych powierzchni betonowych zaleca się grunt, który zwiększa przyczepność. Podłoża silnie chłonne i porowate, jak np. cegła lepiej będzie zabezpieczyć gruntem wyrównującym chłonność i pozytywnie wpływającym na elastyczność.

Grunty do różnych celów

Grunty firmy MAJSTER-POL można stosować zarówno pod tynki, farby i inne materiały, tak na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. W ofercie znajdują się grunty akrylowe, które stosuje się do gruntowania warstwy zbrojnej w systemach dociepleń, a także na podłożach mineralnych (jak powierzchnie betonowe czy tynki cementowe). Grunty silikatowe sprawdzają się z kolei przed nakładaniem tynków wewnętrznych i zewnętrznych – podobnie jak grunty silikonowe ujednolicają chłonność podłoża, redukują jego pylistość i poprawiają przyczepność masy tynkarskiej. Jeżeli nie jesteśmy pewni jakiego gruntu użyć lub chcemy gruntować rozmaite powierzchnie, warto zdecydować się na MajsterGrunt Uniwersalny. Może być stosowany pod tynki, farby, tapety, jastrychy, posadzki, płytki, szpachlówki czy kleje.

Gruntowanie to etap, którego nie powinno się pomijać w żadnym przypadku, a w szczególności przy podłożu bardzo zniszczonym, pylącym czy chłonnym. Wymagają go zarówno ściany nowe, bez względu na rodzaj kładzionego tynku, ale też powierzchnie, z których zdejmujemy wcześniejsze powłoki lub wykonujemy miejscowe poprawki. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu gruntu do stanu powierzchni i materiału z jakiego jest wykonana, zyskujemy pewność, że odpowiednio przygotujemy ją do kolejnych etapów wykończenia.