Inwestorzy na całym świecie coraz chętniej poszukują alternatywnych form lokowania swoich oszczędności. Giełdowe parkiety zawodzą, oprocentowanie lokal przysparza ból głowy, a obligacje dają znikome zyski – w takiej sytuacji do gry wkraczają inne dobra, na których można dobrze zarobić. Poniżej 7 pomysłów na alternatywne inwestycje. W co warto włożyć swoje oszczędności?
Dzieła sztuki
Wśród alternatywnych inwestycji największą popularnością cieszą dzieła sztuki. Dotyczy to nie tylko obrazów, ale również rzeźb, rysunków, prac plastycznych, a nawet graffiti. Jak przekonują ekonomiści – inwestowanie w sztukę powinno być opłacalne, szczególnie w długiej perspektywie czasu. Ich rosnąca wartość ochroni kapitał przed skutkami inflacji. Inwestorzy kupujący dzieła sztuki mają w zasadzie pewność, że zakupiona przez nich rzecz nie tylko nie straci na wartości, a powinna również ją zyskać.
Monety
Dawniej skup wartościowych srebrnych, czy też złotych monet był w zasadzie zarezerwowany jedynie dla pasjonatów numizmatów. Obecnie inwestycje tego rodzaju podejmują również osoby, które z monetami nie miały wcześniej styczności. Zakup dokonany w Banku Centralnym lub z uznanej mennicy jest gwarancją otrzymania oryginalnego produktu, a nie podróbki. W kwestii osiągania potencjalnych zysków, najlepiej jest kupować monety rzadkie, ponieważ ich wartość jest wyższa. Jak jednak przekonują pasjonaci monet, również na tych bardziej powszechnych można zarobić.
Alkohol
Butelka francuskiego wina za 5 tysięcy funtów? Dla wielu osób to prawdziwa abstrakcja, ale dla inwestorów szukających alternatywnych form inwestowania może się to okazać złoty interes. Warto pamiętać, że wino z czasem nabiera nie tylko smaku, ale również wartości – o ile jest właściwie przechowywane.
Wśród alkoholowych inwestycji, największą popularnością cieszą się markowe wina oraz whisky. Ceny tego drugiego trunku od kilku lat są na nieustannej fali wznoszącej, a perspektywy dla branży są bardzo atrakcyjne. Warto zatem rozważyć zakup kilku lub nawet kilkunastu butelek.
Samochody
Każdy, kto chociaż raz kupił samochód, a następnie próbował go sprzedać, doskonale wie, jak szybko spada ich rynkowa wartość. Wystarczy, że przejedziemy fabrycznie nowym samochodem kilkanaście tysięcy kilometrów, a już przy jego próbie sprzedaży będzie co najmniej kilka procent stratni. Jak ma się to więc do inwestowania?
Myślą o zakupie samochodu w celach inwestycyjnych należy postawić na klasyczne modele. Warto przy tym wybierać te, których wygląd i stan techniczny najbardziej odpowiada pierwotnej wersji. Pasjonaci motoryzacji gotowi są płacić za takie pojazdy bardzie wysokie kwoty.
Antyki
Już na wstępie warto zaznaczyć, że rynek antyków jest bardzo wymagający. Wymaga dobrej znajomości branży, a przede wszystkim sprawnego oka przy ocenie kupowanych produktów – nie każdy antyk przedstawia wartość. W przypadku takiej formy inwestowania najlepiej poradzą sobie eksperci, którzy swoją wiedzę zdobywali latami praktyki. Będą oni w stanie wypatrzeć prawdziwe okazje, które pozwolą wielokrotnie pomnożyć zainwestowaną wcześniej kwotę.
Złoto
Inwestycje w kruszce dalej są bardzo niszową formą lokowania kapitału. Jak jednak wynika z danych funduszy inwestycyjnych – na zakup złota decyduje się coraz więcej inwestorów. Można to robić w sposób fizyczny, czyli kupując złote monety oraz sztabki lub przy pomocy funduszy inwestycyjnych, które w naszym imieniu będą kupowały ten szlachetny kruszec na światowych rynkach jego wymiany.