5G w sieciach telekomunikacyjnych

5G – rewolucja sieci telekomunikacyjnej

Technologia nieustannie prze do przodu. Jej rozwój jest bardzo dynamiczny, co przekłada się na coraz to nowsze nowinki tej branży. Jedną z nich jest z pewnością technologia 5G. Co to jest? Czym się różni od 4G? Jakie ma zalety?

Co to jest 5G?

Jest to piąta generacja technologii mobilnej, której standard przesyłania danych sieci komórkowej otrzymał nowe, zwiększone parametry wydajnościowe. Ma także gwarantować niezawodność.

Jej charakterystyka została szczegółowo opisana przez Między narodowy Związek Telekomunikacyjny. Zgodnie ze specyfikacją IMT 2020 specyfikacja prezentuje się następująco:

niezawodność, czyli utrzymywanie się połączenia nawet w przypadku poruszania się z prędkością 500 km/h

zwiększona wydajność do miliona urządzeń na kilometr kwadratowy

maksymalne opóźnienie do 4ms

zwiększona prędkość pobierania do 20 GB/s i wysyłania do 10GB/s

Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że dane te mogą nie powielać się ze stanem faktycznym. W warunkach bez jakichkolwiek zakłóceń udało się uzyskać prędkość sto razy większą niż w przypadku 4G/LTE, jednak wątpliwe jest, aby było tak i na zewnątrz.

Czym się różni 5G od 4G?

Różnice są już na pierwszy rzut oka znacząco wyższe. Biorąc pod uwagę to, że 5G działa na takim samym paśmie (700-2600MHz), co poprzednia wersja. Oznacza to przede wszystkim kompatybilność wsteczną.

Ponadto nowa technologia uzyskała kolejne pasma częstotliwości:

mmWave – od kilkunastu do kilkudziesięciu MHz, co gwarantuje ultraszybkie połączenie na niewielkich dystansach

Sub-6 – połączenie szybkości i zasięgu zapewnia przedział 3000 – 6000 MHz

L Band – zwiększenie zasięgu na częstotliwości 300 MHz

Największy wpływ na jakość najnowszej technologii 5G mają przede wszystkim dwa czynniki. Jednym z nich jest Massive MIMO, czyli Multiple Input i Multiple Output. Jego działanie polega na zwielokrotnieniu anten wykorzystywanych zarówno do przesyłu danych, jak i odbioru. Drugim czynnikiem jest odpowiednie kształtowanie wiązki pozwalające na kierowanie sygnału do urządzenia odbiorczego, co przekłada się na lepszą stabilność połączenia.

Zalety 5G

Oczywiście głównymi zaletami ma być szybkość i niezawodność, które w obecnych czasach są wręcz wymagane. Obsługa większej ilości urządzeń z pewnością usprawni pracę w wielu większych miastach.

Rosnąca liczba gadżetów, które opierają swoje działanie na internecie, mocno obciąża technologię 4G, która najzwyczajniej w świecie niedomaga. Poza tym nowa technologia 5G nie będzie szkodliwa dla ludzi, choć działa na takich samych falach radiowych jak mikrofalówki, to jednak ich częstotliwość jest znacznie mniejsza.

Do zalet można jeszcze doliczyć wyższy poziom rozrywki, czyli lepszy streaming z VOD lub relacji na żywo. Mało tego, 5G ma sprawić, że do korzystania nie będzie potrzebne nawet WiFi. Specjalnie ku temu, ma powstać nowa technologia łączenia się z internetem bezprzewodowo.