wazektomia

Wazektomia – wskazania do zabiegu

Wazektomia to sposób na niezawodną antykoncepcję męską. Wykonanie zabiegu podcięcia nasieniowodów daje możliwość współżycia bez konieczności używania innych zabezpieczeń. Jak wygląda zabieg wazektomii oraz jakie są do niego wskazania?

Na czym polega wazektomia?

Wazektomia to zabieg, który jest jednym z najskuteczniejszych rozwiązań antykoncepcyjnych. Mężczyzna po wazektomii ma praktycznie zerowe szanse na zapłodnienie partnerki. Z tego względu na zabieg decydują się głównie panowie, którzy nie chcą mieć dzieci.

W jaki sposób przeprowadza się wazektomię? Istnieją dwie metody wykonania zabiegu. Tradycyjna polega na rozcięciu moszny i przecięciu nasieniowodów. Dzięki tej ostatniej czynności zostaje zablokowany przepływ plemników. Inny, bardziej nowoczesny sposób operowania, nie zakłada użycia skalpela w pierwszym etapie. W tym przypadku skóra moszny zostaje rozwarstwiona przy pomocy specjalnego narzędzia. Następnie lekarz przecina same nasieniowody.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia wazektomii?

Wazektomia wykonywana jest zazwyczaj ze względu na niechęć wobec perspektywy posiadania dzieci. To jednak niejedyny powód do wykonania zabiegu przecięcia nasieniowodów. Wskazaniem do wazektomii jest także posiadanie choroby genetycznej, którą dziecko może potencjalnie odziedziczyć po ojcu.

Wykonanie wazektomii zaleca się także w przypadku, gdy ciąża może zagrażać życiu partnerki. Podcięcie nasieniowodów to również dobre rozwiązanie dla par, u których nie sprawdziły się inne metody antykoncepcji.

Wazektomia, operacja stulejki, leczenie erekcji – kto się tym zajmuje?

Wazektomia to zabieg wykonywany przez męskiego urologa, czyli androloga. Specjaliści od męskich narządów płciowych przeprowadzają też różne inne zabiegi związane z układem moczowym oraz rozrodczym.

Dobry androlog może zaproponować pacjentom leczenie erekcji falą uderzeniową, usunięcie żylaków powrózka nasiennego czy obrzezanie. W Krakowie znajduje się wielu renomowanych specjalistów, którzy zajmą się wszelkimi problemami intymnej natury.

Wazektomia to zabieg, na który warto zdecydować się z wielu powodów. Zabieg przecięcia nasieniowodów jest całkowicie bezpieczny i przede wszystkim skuteczny w aspekcie antykoncepcyjnym.