Dzielą się na te opierające się na ręcznym unoszeniu załadunku oraz na modele elektryczne. Ich rola bez względu na rodzaj jest jednak tożsama. Dzięki zastosowaniu paleciaków procesy transportowania i magazynowania stają się bardziej efektywne, a poprawa wydajności podejmowanych działań jest zawsze mile widziana w biznesie. Jak to niezwykle użyteczne urządzenie działa?
Gdzie wykorzystuje się wózki paletowe?
Ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Nie jest to rozwiązanie zarezerwowane dla nielicznych branż, ponieważ wszędzie tam, gdzie przewijają się ładunki, których regularny transport przez pracowników niedysponujących specjalistycznym sprzętem byłby uciążliwy, podnośniki paletowe okazują się niezastąpione.
Ułatwiają załadunek do przestrzeni ładunkowej samochodów ciężarowych, przyspieszają transport towarów między poszczególnymi halami zakładu produkcyjnego, umożliwiają realizację dostaw w galeriach handlowych, a ponadto pomagają w optymalnym wykorzystaniu przestrzeni magazynowej i składowaniu paczek na wysokości kilku metrów.
Działanie podnośników paletowych
Przeważnie udźwig urządzenia w zależności od modelu wynosi pół, półtorej lub dwie i pół tony. Charakterystycznym elementem konstrukcji pojazdu są widły, na których opiera się ładunek. Widły wprowadza się pod paletę i aby mogły spełnić swoje zadanie, musi zadziałać mechanizm hydrauliczny.
Ruchy dźwignią wpływają na wzrost ciśnienia oleju w urządzeniu, a ciśnienie sprawia, że unosi się tłok w siłowniku głównym. Czynność przypominająca pompowanie powoduje więc, że widły kierują się równolegle ku górze. Paleciaki nie znajdą jednak zastosowania, gdy na większą wysokość trzeba będzie przetransportować pracowników. W takich sytuacjach trzeba bowiem sięgnąć po podnośniki koszowe, które pozwolą na wykonanie prac w trudno dostępnych miejscach i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Z podnośników koszowych korzystają między innymi przedsiębiorstwa budowlane, podmioty trudniące się aranżacją billboardów, a także firmy świadczące usługi przycinania drzew.