Zadaniem prokuratury w trakcie trwającego postępowania karnego jest udowadnianie popełnionych przez oskarżonego przestępstw. Pełni ona funkcję oskarżyciela, który jest praworządny i nie spocznie, dopóki nie osiągnie swojego celu. Dlatego podejrzany, aby móc się obronić – powinien zatrudnić odpowiedniego obrońcę, najlepiej adwokata. Czego jeszcze trzeba dowiedzieć się, gdy konieczne będzie stawienie się przed sądem i prokuraturą?
Obrona przed sądem i prokuraturą – czy adwokat będzie konieczny?
W przypadku postępowania karnego warto mieć obrońcę z odpowiednimi kwalifikacjami. Zarówno sąd, jak i prokurator to specjaliści w swojej dziedzinie, którzy sprawnie poruszają się po zawiłościach prawa. Oskarżony, jako osoba mniej doświadczona – nie będzie w stanie stworzyć skutecznej linii obrony, ze względu na brak znajomości kluczowych pojęć, ustaw i aktów. Wiedza i umiejętność skorzystania z nich jest kluczowa np. podczas obrony przed prokuraturą w Łodzi, która słynie z bycia wyjątkowo skuteczną podczas udowadniania popełnionych przestępstw.
Czy można bronić się samemu? W większości przypadków tak (pojawienie się obrońcy jest konieczne w przypadku podejrzenia o zbrodnię), chociaż to najłatwiejszy sposób na przegranie sprawy. Kodeks karny jest zbyt zawiły i rozległy w swej treści, aby mógł zostać skutecznie przyswojony przez osobę, która nie podejmowała wcześniej w swoim życiu nauki prawniczej. Osoby, którym zależy na udowodnieniu swojej niewinności, powinny zainwestować w najlepsze środki, które zminimalizują szansę na usłyszenie niesprawiedliwego wyroku.
Adwokat – profesjonalny obrońca oskarżonego
Adwokat to osoba reprezentująca stronę oskarżoną. Pełni funkcję pełnomocnika, przygotowującego odpowiednią linię obrony i gromadzącego dowody, które przysłużą się przy wykazaniu wszelkich nieprawidłowości w działaniach ze strony prokuratury. To specjalista, który powinien zostać zatrudniony niezwłocznie, gdy pojawia się jakiekolwiek poważne oskarżenie.