prawo budowlane

Nowe prawo budowlane 2021 a budowa domu – co warto wiedzieć?

Przepisy budowlane w Polsce ulegają kolejnym nowelizacjom, które powinny szczególnie zainteresować inwestorów planujących budowę domu w 2021 roku. Zaostrzone prawo budowlane to w dużej mierze wynik proekologicznych działań władz Unii Europejskiej, których celem jest popularyzacja domów samowystarczalnych, czyli budynków o niemal zerowym zużyciu energii. Dlatego też należy liczyć się z kilkoma istotnymi zmianami w warunkach technicznych budynków 2021, które są warunkiem koniecznym do otrzymania zgody na budowę, a także do przeprowadzenia renowacji istniejących już budynków.

Warunki techniczne 2021 – najważniejsze zmiany

Zmiany w przepisach budowlanych obowiązujących od 1 stycznia 2021 roku skupiają się wokół trzech głównych obszarów, na które należy zwrócić szczególną uwagę już na etapie projektowania domu. W ramach nowego standardu energetycznego WT 2021 ograniczeniu powinno ulec zapotrzebowanie budynków na energię pierwotną. Zwiększeniu natomiast ulega energooszczędność poszczególnych elementów konstrukcji budynków, a w przypadku starych domów obowiązuje modernizacja kotłów grzewczych do proekologicznym charakterze. Z punktu widzenia inwestorów zmiany te mogą działać na korzyść, zwłaszcza w długofalowej perspektywie.

Zobacz także: https://wk24.pl/budowa-domu-na-wiosne-dlaczego-warto/

Nowe przepisy budowlane 2021 – na co zwrócić uwagę?

Budując dom w 2021 roku należy jeszcze więcej uwagi poświęcić jakości materiałów budowlanych, które powinny wznieść termoizolację budynku na jeszcze wyższy poziom niż dotychczas. Na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych materiałów budowlanych, które w dużym stopniu mogą przybliżyć nas do uzyskania projektu domu energooszczędnego. Warto również zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła (U) w przypadku ścian i stolarki okiennej. Należy także zmieścić się w wartościach dopuszczalnych dla ilości energii ze źródeł nieodnawialnych jak gaz czy węgiel. Wysokość współczynnika Ep według nowych przepisów budowlanych nie może przekraczać 70 kWh/ (m2/rok).

Budowa domu w 2021 roku

Większość ze zmian wchodzących w życie wraz z początkiem 2021 roku dotyczy energooszczędności budynków, jednak wiele rozwiązań technologicznych z lat poprzednich wciąż pozwala usprawnić budowę domu, a także zapewnić domownikom bezpieczeństwo i wysoki komfort jego użytkowania. Jednym z takich rozwiązań są szalunki ścienne, które okazują się niezastąpione przy wznoszeniu ścian i innych elementów konstrukcyjnych z betonu czy żelbetonu. Decydując się na nowoczesne systemy szalunkowe warto wybierać tylko te, które wyróżniają się dobrym stanem technicznym oraz stosunkowo łatwym montażem. Takie też są szalunki od firmy https://szalbud.pl/, która od ponad 20 lat jest jednym z najbardziej uznanych dystrybutorów sprzętu budowlanego na polskim rynku.