Łuszczyca – leczenie domowe – tak czy nie?

Osoby cierpiące na łuszczycę wiedzą, jak uciążliwa i nieprzyjemna jest to choroba. Jej widoczne gołym okiem objawy, powodują, że wywołuje ona poczucie społecznego wykluczenia i odbiera radość z życia. Na szczęście wiemy już jak można walczyć z tą chorobą, a oprócz specjalistycznych zabiegów i preparatów, warto wiedzieć, że gdy naszym problemem jest łuszczyca, leczenie domowe jest bardzo pomocne.

Łuszczyca – leczenie domowe

Przede wszystkim należy wiedzieć, że objawem łuszczycy są nawracające zmiany skórne – stany zapalne, rogowacenie, zaczerwienienie i łuszczenie – skóra potrafi wręcz odchodzić całymi płatami. Dlatego tak ważne jest dbanie o kondycję naszej skóry i jej odpowiednie nawilżenie, a także stworzenie bariery ochronnej. Oczywiście nieocenione są kosmetyki przeznaczone specjalnie do skóry dotkniętej łuszczycą, ale samodzielnie możemy przygotować kremy, okłady, czy też płukanki do skóry włosów, dotkniętej łuszczycą, które przyniosą ukojenie. Skupmy się na jednym z rodzajów tej choroby jakim jest łuszczyca głowy – domowe sposoby bardzo się przyczynią do złagodzenia powstałych zmian, a można je stosować nawet codziennie – również profilaktycznie.

  • Papka z zielonej herbaty – alkalizuje skórę głowy, łagodzi stany zapalne. Kilka łyżek liściastej zielonej herbaty zalewamy wrzątkiem i czekamy aż napar ostygnie. Po tym czasie, przecedzamy liście i nakładamy na zmienione chorobowo miejsca na minimum trzy godziny. Można również nasączać ostudzonym naparem gazę i przykładać do skóry głowy.
  • Olejek z drzewa herbacianego, w połączeniu z oliwą z oliwek, pomoże zredukować łuszczenie się skóry i działa kojąco. Do 2-3 łyżek oliwy, wystarczy dodać kilka kropel olejku herbacianego i taką mieszankę nałożyć na skórę głowy na noc. Rano zmyć łagodnym szamponem bez parabenów i SLS (np. dla dzieci).
  • Sok lub żel z aloesu – posiada właściwości kojące, nawilżające i łagodzące podrażnienia. Żel można zakupić w postaci maści lub kremu, a także pozyskać samodzielnie z uprawianej w domu rośliny – nie może ona jednak być starsza niż trzy lata. Żel z aloesu należy regularnie wcierać w skórę głowy i zostawiać na noc.
  • Ocet z cydru jabłkowego w formie płukanki na skórę głowy, zapobiega rozwijaniu się stanu zapalnego i złagodzi jego przebieg. Pół szklanki octu mieszamy z litrem letniej wody i płuczemy skórę głowy.

Domowe sposoby to nie wszystko

Gdy atakuje łuszczyca, leczenie domowe jest tyleż pomocne, co długotrwałe i powinno iść w parze z odpowiednią dietą i zrównoważonym trybem życia – ważne również, aby odpowiednio nawadniać organizm oraz maksymalnie zredukować poziom stresu w naszym życiu. Oprócz tego, uważnie dobierajmy kosmetyki i szukajmy środków, które zawierają maksimum dobroczynnych dla skóry składników. Jeśli męczy nas łuszczyca skóry głowy, domowe sposoby pomogą w walce ze swędzeniem i łuszczeniem, ale warto poszukać naturalnych kosmetyków, które zawierać będą takie składniki jak:

  • Ichtiol – ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, łagodzi stany zapalne oraz swędzenie. Normalizuje proces złuszczania naskórka.
  • Alantoina – o działaniu łagodzącym podrażnienia.
  • Witamina E – antyoksydant, wykazuje również działanie nawilżające.
  • Chlorofil – wspomagający gojenie się ran i mikrouszkodzeń skóry.
  • Kwas salicylowy – wygładza skórę, pomaga w procesach złuszczania.

Czytaj też: https://www.trustedcosmetics.pl/psorisel-na-luszczyce/

Jeżeli mamy wątpliwości jak łączyć domowe sposoby na łuszczycę ze specjalistycznymi środkami, nie bójmy się pytać specjalistów, którzy na pewno udzielą nam wielu cennych porad.

Łuszczyca to nie wyrok.

Podsumowanie

Dziś łuszczyca jest na tyle powszechnym problemem, że mówienie o niej, nie jest już tabu. Dlatego nie bójmy się szukać pomocy u specjalistów oraz wspomagać specjalistyczne leczenie naturalnymi sposobami, które sprawdzą się zwłaszcza w okresie remisji choroby i opóźnią znacznie jej ewentualny nawrót. Pamiętajmy, że gdy atakuje łuszczyca głowy, leczenie domowe najlepiej łączyć z profesjonalnymi środkami, również tymi pochodzenia naturalnego, które są całkowicie bezpieczne i delikatne dla naszej wrażliwej skóry. Żegnaj łuszczyco – żegnajcie kompleksy!