Zdrowe posiłki a lepsza wydajność

Jak regularne zdrowe posiłki mogą wpłynąć na sukces w pracy?

Badania wykazały, że pracownicy, którzy regularnie jedzą zdrowe posiłki, osiągali o 25% większą wydajność w pracy. Właściwe jedzenie w ciągu dnia pracy jest zatem tak samo ważne, jak tankowanie samochodu. Bez tego nawet nie ruszysz z miejsca, a co dopiero osiągniesz cel. Ponadto liczy się jakość paliwa. Co zatem zrobić, aby sprawnie wykonywać swoje obowiązki, a także mieć energię do podejmowania nowych zawodowych wyzwań? 

Jaki start, taki dalszy bieg

Z badań wynika, że od 20 do 30% ludzi na świecie pomija codzienne zjedzenie śniadania. Posiłek ten z kolei napędza najbardziej energiczną, inspirującą część dnia pracy. Naukowcy wskazują, że nasza czujność wzrasta zaraz po jego spożyciu. Co to oznacza? Odpowiednio zbilansowany pierwszy posiłek odsunie wizję bezproduktywnego, sennego poranka i bez problemu zapewni nam „flow” od pierwszych minut wykonywania obowiązków zawodowych.

– Pożywny posiłek przyspiesza metabolizm, zwiększa energię i pomaga poprawić funkcjonowanie mózgu i nastrój – tłumaczy Ewa Polińska z MSM Mońki. Dlatego warto zjeść śniadanie już w ciągu dwóch godzin od przebudzenia i upewnić się, że zawiera produkty pełnoziarniste o niskim indeksie glikemicznym, które powoli uwalniają glukozę do krwioobiegu, tym samym pozwalając utrzymać czujny umysł przez cały dzień – dodaje ekspert z MSM Mońki. Przykładem takiego śniadania może być kanapka z pełnoziarnistego chleba lub bułki, owsianka, czy smoothie z siemieniem lnianym.

Planując zyskasz czas i dobry nastrój

Dla wielu ludzi praca jest miejscem, w którym spędzają większość czasu. Jest to zatem naturalnie także obszar, w którym często jedzą. Przygotowywanie i pakowanie własnego lunchu i przekąsek do pracy zapobiega pokusie kupna niezdrowych smakołyków w automacie lub marnowaniu czasu na poszukiwanie miejsca, z którego można zamówić szybko jedzenie na dowóz. Dostarczając swojemu ciału odpowiednie paliwo w ciągu dnia, będziemy w stanie osiągnąć więcej i maksymalnie wykorzystać czas, nie rozmyślając o tym, skąd zamówić posiłek, albo dlaczego dostawca jeszcze nie przyjechał. Przykład zdrowego lunchu? Sałatka z brokułami (zawierają witaminę K, która zwiększa funkcje poznawcze oraz siłę umysłową), garść orzechów (zawarty w nich magnez ułatwia zapamiętywanie i sprzyja naszej efektywności) lub pełnoziarnisty makaron z sosem (makaron zawiera węglowodany złożone, dzięki którym mózg produkuje odpowiednią ilość serotoniny tj. hormonu szczęścia, która uspokaja i poprawia nastrój).

Pracujesz, a nie chorujesz

Należy również wspomnieć o tych składnikach odżywczych, które są szczególnie ważne w diecie, ze względu na działanie wzmacniające naszą odporność. Należą do nich witaminy C, A i E, kwas foliowy, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz cynk i selen. Jeśli w naszej lodówce znajdą się produkty takie jak ryby, warzywa (szpinak, papryka, czosnek), kiszonki, czy nawet ser żółty (np. ser Gouda od MSM Mońki) możemy zmniejszyć w ten sposób ryzyko złapania infekcji w sezonie jesienno-zimowym i dokończyć ważny projekt, bez obawy o przymusowe pójście na L4 lub siedzenie przez komputerem z gorączką lub katarem.

Odżywanie wpływa nie tylko na to, jak się czujemy i ile ważymy, ale zmienia również to, w jaki sposób działamy. Wszyscy mamy świadomość, że nie jest łatwo utrzymać energię i koncentrację przez 8 godzin w pracy. To pierwsze, drugie śniadanie lub lunch mogą spowodować, że znajdziemy rozwiązanie trudnego problemu, nie zabraknie nam cierpliwości lub stworzymy projekt, który zachwyci klientów. Zatem…czy już zaplanowałeś, co jutro zjesz, aby osiągnąć sukces?