Wizyta u okulisty, szczególnie pierwsza, jest zawsze stresującym wydarzeniem. Świadomość jak przebiega może nieco zmniejszyć niepokój. Jedną z najczęściej świadczonych przez tego lekarza usług jest badanie dna oka. Jak przebiega?
Jak wygląda badanie dna oka?
Badanie dna oka w Poznaniu to stosunkowo prosty, bardzo krótki i najczęściej bezbolesny zabieg. Jego inna nazwa to oftalmoskopia. Mimo, że nie jest zbyt skomplikowany to pozwala na bardzo szybkie rozpoznanie zmian zachodzących w obrębie narządu wzroku, co ma kluczowe znaczenie w procesie diagnozowania jego schorzeń. W przebiegu badania pacjentowi najpierw podaje się krople rozszerzające źrenice, a następnie kieruje w nią lampę, która oświetla dno oka. Rozpoznanie wielu zmian może być dzięki temu możliwe już w momencie wykonywania badania.
Kiedy zakład opieki zdrowotnej wykonuje badanie dna oka?
Decyzję o wykonaniu badania dna oka podejmuje lekarz okulista, jeśli dostrzega przesłanki, ku wykonaniu tego zabiegu. Jest to badanie, które może dać bardzo wiele informacji na temat stanu narządu wzroku. Przed osiągnięciem czterdziestego roku życia powinno odbywać się regularnie przynajmniej raz na trzy lata. Później powinno być wykonywane raz na dwa lata, a po pięćdziesiątych urodzinach powinno się przeprowadzać je corocznie. Szczególne przesłanki do wykonania badania dna oka to zaburzenia ostrości widzenia, odbierania kolorów, a także często choroby naczyniowe. Zakład Opieki Zdrowotnej Oftalmus wykonuje badanie dna oka zawsze kiedy może ono dać istotne informacje na temat zdrowia pacjenta.
Jakie choroby może wykryć badanie dna oka?
Badanie dna oka pozwala na zdiagnozowanie wielu rodzajów chorób narządu wzrok związanych z siatkówką, plamką, błoną naczyniową, nerwem wzrokowym oraz ciałem szklistym. Oprócz tego może pomóc w zdiagnozowaniu chorób, które nie dotyczą ściśle narządu wzroku. Dzięki badaniu dna oka można wykryć choroby układu krwiotwórczego np. białaczkę, a także choroby ogólnoustrojowe takie jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze.