Generatory ozonu, w szczególności w dobie światowej pandemii koronawirusa, stały się dla wielu osób prawdziwym niezbędnikiem w domu. Są one w stanie eliminować z powietrza znaczną większość wirusów oraz zarazków, a także pozwalają na pozbycie się z niego wilgoci. Warto jednak pochylić się nad tym, jak dokładnie działa generator ozonu i czy cały proces ozonowania jest skomplikowany?
Czym dokładnie jest ozon?
Na sam początek powinniśmy pochylić się nad tym, czym właściwie jest sam ozon. Wiele osób może bowiem nie do końca rozumieć, czym charakteryzuje się ta cząsteczka oraz jakie ma ona właściwości, skoro tak wiele osób chętnie sięga na przykład po domowe generatory ozonu.
W przyrodzie ozon występuje między innymi w ziemskiej atmosferze. Jest on naturalnym filtrem dla promieniowania ultrafioletowego, które bez warstwy ozonu mogłoby być zabójcze dla życia na naszej planecie. Oczywiście w przypadku takiego procesu, jak dezynfekcja ozonem, wykorzystuje się trochę inne właściwości tej cząsteczki.
Ozon bowiem posiada naprawdę silne właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe – potrafi on wyeliminować znaczną większość drobnoustrojów znajdujących się w powietrzu. Potrafi on również uporać się z wilgocią. Warto jednak pamiętać, iż ozon w zbyt dużym stężeniu może być dla nas trujący, tak więc ozonowanie powinniśmy pozostawić albo specjalistom, albo rozsądnie korzystać z domowego generatora ozonu.
Jak wygląda dezynfekcja ozonem od kuchni?
Jak działają generatory ozonu, które spotkamy między innymi w mieszkaniach, samochodach czy na basenach? W wyniku działania tej maszyny, cząsteczki tlenu (chemiczny wzór O2) są za pomocą wyładowań elektrycznych rozbijane na pojedyncze atomy, a następnie łączone w ozon (O3).
Właśnie dzięki temu procesowi jesteśmy w stanie wyeliminować nieprzyjemne zapachy, które wytworzyły się w naszym domu, zmniejszyć wilgotność powietrza czy stawić czoło wszelkim drobnoustrojom, które mogą znajdować się w tym, czym oddychamy.