Anemostaty wywiewne stanowią ważne, choć bardzo niepozorne elementy systemów wentylacyjnych. Czym one jednak są i jak właściwie działają?
Anemostat wywiewny – czym on właściwie jest?
Systemy wentylacyjne nie należą do najprostszych konstrukcji. Nawet bardzo klasyczne układy oparte na naturalnej wentylacji grawitacyjnej mogą zaskoczyć swoją złożonością kompletnych laików. O wiele więcej można zaś tu powiedzieć o wentylacji mechanicznej, która składa się z wielu naprawdę skomplikowanych elementów. W tym kontekście trzeba również wspomnieć chociażby o takim elemencie, jak anemostat wywiewny. Czym jednak tak właściwie on jest? To bardzo niepozorne urządzenie, które najczęściej posiada kształt koła bądź kwadratu. Design jednak nie jest najważniejszym aspektem tego podzespołu, a jego funkcjonalność. Anemostat pozwala bowiem na bardzo dokładne regulowanie ilości powietrza, które wlatuje i wylatuje z pomieszczenia, dając nam spore możliwości dostosowywania tych zmiennych.
Na jakiej zasadzie działa anemostat wywiewny i w jaki sposób może być on przydatny?
Anemostat może być wykorzystywany we wszelkich pomieszczeniach, na przykład jako część takiego układu, jak wentylator łazienkowy z żaluzją, wentylacja kuchni, pokoju czy garażu, a także jako system połączony z kominkiem, dzięki czemu możliwe jest o wiele łatwiejszy transfer ciepła w całym domu, co oczywiście wpływa na ekonomię. Jak jednak działa anemostat? Z pomocą specjalnego metalowego talerzyka możliwa jest precyzyjna regulacja kilkudziesięciu mniejszych elementów znajdujących się w środku anemostatu. Dzięki temu jesteśmy w stanie bez żadnych kłopotów znaleźć optymalne dla danego pomieszczenia czy konkretnej sytuacji ustawienie,
Jak najlepiej zaopatrzyć się w anemostat wywiewny?
Anemostaty wywiewne oczywiście najlepiej jest kupić u producentów systemów wentylacyjnych. Możemy wybrać albo anemostat dołączany do zestawu lub wybrać inny, który lepiej wkomponuje się w design pomieszczenia.